Odvaha dělat věci jinak

Bohdana Kabátová

Bohdana je manažerka ve společnosti SmartSelling a.s. a zároveň lektorka se zaměřením na témata sebevědomí a ženského leadershipu. Své semináře a workshopy staví na svých osobních životních i pracovních zkušenostech. V neposlední řadě je mentorka a koučka v oblasti rozvoje a využívání osobního potenciálu, práce s vnitřními zdroji, práce s týmem a rozvoje potenciálu jeho členů, budování svobodných a vědomých firem a rozvoje jejich kultury.

Jak dlouho se s Davidem znáte a kdy jste spolu začali spolupracovat?

Známe se asi 7 let a potkali jsme se úplně nepracovně přes našeho společného kamaráda a naše děti, které jsou ve stejném věku. Později jsme navázali i obchodní vztah, když se firma, ve které jsme pracovala, stala jedním z prvních zákazníků SmartEmailingu. Za další rok mne David oslovil, jestli bych se nechtěla stát součástí týmu. V té době jsem změny dělat nechtěla, ale brzy se situace změnila, takže jsem na Davidovu nabídku nakonec kývla. Bude to už pět let, co jsme spolu začali spolupracovat.

Začala jsem na zákaznické podpoře SmartEmailingu, ale docela rychle mi přibyly různé další aktivity a činnosti a postupně jsem provozně převzala vedení celého projektu. Díky tomu se Davidovi uvolnily ruce a mohl rozjet svoje nové projekty Email Academy a Milionové imperium.

V rámci naší spolupráce to máme dobře rozdělené. David se stará o obchod, marketing a prodej. Já řeším team, lidi, firemní kulturu, prostředí, provozně-administrativní záležitosti.

Co se vám na Davidovi líbí/nelíbí?

Líbí se mi na něm, že má obrovskou odvahu dělat věci jinak. Po svém. Má neskutečné vize a nebojí se za nimi jít a riskovat. Často i navzdory selskému rozumu. Na druhou stranu schopnost velkých vizí souvisí ale i s tím, že David často přehlíží praktické věci, které jsou pro úspěch projektu také potřeba.

Co vám spolupráce s Davidem dala a vzala?

Díky naší spolupráci jsem si uvědomila vlastní hodnotu a získala jsem odvahu jít s kůží na trh. Díky Davidovu přístupu k podnikání jsem také zjistila, že jde dělat byznys smysluplně a s vyššími principy a jinak, než nás učiili ve škole.

Spolupráce s Davidem mi zároveň vzala na nějakou dobu prostor sama pro sebe a pro svou rodinu. Bylo to prvních pár let, kdy byla práce na společných projektech natolik intenzivní, skvělá a smysluplná, že jsem zapomněla na ten zbytek.

Máte spolu nějaký zajímavý zážitek?

Pamatuji si, že v době, kdy jsem začínali, měla celá firma zhruba 5-6 lidí. Firemní porady se často konaly u Davida doma. Protože jsme byli každý z jiného konce republiky, často jsme u něj zůstávali i přes noc. A byl takový zvyk, že druhý den ráno David chystal celému týmu snídani. Vidím to jasně před sebou, jak David spolu s mým mužem (který v té době ve firmě také pracoval) stojí za kuchyňskou linkou, krájí cibuli, vaří vajíčka a párky. David je totiž výborný kuchař a specialista na míchaná vajíčka.

Co za lidi podle vás David inspiruje, a které typy lidí naopak rozčiluje?

Jediná odpověď, která mě napadá, je, že David inspiruje lidi, kteří jsou otevření a připravení se posunout dál. Tvrdě pracovat. Pokud čekají, že se „to“ stane samo, tak jsou zklamaní. David také hodně rozčiluje lidi, kteří nemají vyřešený vztah k úspěchu a penězům.

Byly někdy doby, kdy jste chtěla vzájemnou spolupráci ukončit?

Určitě ano. Tyhle myšlenky chodí ve vlnách. Jsem typ člověka, kterého baví opravovat nedostatky a nastavovat systém. Když už všechno hladce běží, mám pocit, že moje role skončila a přestává mě to bavit. Ve spolupráci s Davidem to ale máme tak, že pokaždé když takový okamžik přijde, objeví se další oblast, kterou je potřeba dát do pořádku. A to se děje i právě teď.

Vnímáte, že by se David od doby, kdy jste se poznali, nějak změnil?

Já myslím, že rozhodně. Nevím, jestli to nebudou příliš silná slova. Napadá mě, že se posunul od rozmazleného děcka ke zralému podnikateli. Na začátku chtěl především vlastní úspěch, ale postupně se posunul i k pomáháním druhým. Myslím, že to souvisí s pokorou a vděčností.

Děkujeme za rozhovor!

 

Přečtěte si i další rozhovory o Davidu Kiršovi...