David uvádí věci do pohybu

Ján Polák

Světoběžník, renesanční podnikatel, propagátor smyslu-plného podnikání, kouč a mentor Dynamiky bohatství. Ján je dlouholetým poradcem a školitelem manažerů a podnikatelů po celém světě. Svými aktivitami podporuje, inspiruje a spojuje podnikavé lidi. Vytváří pro ně příležitosti, aby proměnili svou vášeň, talent a čas ve smysluplné a prosperující podnikání a aby si přitom skutečně plně užívali každý okamžik své životní i podnikatelské cesty.

Jak jste se s Davidem potkali?

Davida jsem poznal na jaře v roce 2012, kdy přišel na můj kurz Dynamiky bohatství pro podnikatele v Praze. Přístup a filozofie Dynamiky bohatství ho velmi oslovily a rozhodl se je vyzkoušet i ve své tehdejší firmě SmartEmailing. Na začátku byl tedy David můj klient, ale velice záhy jsme se posunuli i do roviny partnerství. David podpořil koncept Dynamiky bohatství v Česku a umožnil jeho rozšíření k mnohem většímu okruhu lidí přes své akce a online programy pro podnikatele.

Postupem času se z nás stali blízcí přátelé a David mne za celé ty roky nepřestává inspirovat. Nejvíc mne na něm fascinuje odvaha postavit se za to, čemu věří a na čem mu záleží. I veřejně a viditelně. Má kuráž uskutečňovat své nápady a vize, sdílet svou cestu s ostatními. Spousta lidí mluví o spoustě věcí, ale z nejrůznějších důvodů je nikdy neudělají, přestože jejich nápady jsou dobré. David jde do akce, dokáže nadchnout lidi, vytvořit tým a pustit se do realizace něčeho velkého. Není to o tom, že by chtěl primárně jen rychle vydělat peníze a jít. Věřím, že chce předávat hodnotu, a ve své podstatě chce David hlavně pomáhat druhým. Má to v sobě. Chce, aby lidé byli šťastní, aby se realizovali. Pak hledá způsoby jak to udělat. A to nejen přes internet. Už v roce 2012 přišel s myšlenkou Šťastného Česka, o které se teď hodně mluví i ve spojitosti s letošní velkou akcí v Lucerně a návštěvou Deepaka Chopry v Čechách, které spoluorganizoval.

Jak vnímáte Davida jako člověka?

David jako člověk pro mne symbolizuje vizi, nadšení a odvahu. A podnikatelského ducha. Když se pro něco rozhodne a nadchne, tak do toho prostě jde, věří tomu, věří, že pomůže dalším lidem a to je pro něj hlavní motor. Nebojí se přitom nemít všechno připravené dokonale nebo riskovat, že to neuspěje nebo narazí na nelibost a odpor. Stačí mu, když ví, že to může být užitečné a bude to fungovat. Navíc je schopný své zkušenosti a znalosti jednoduše předávat dál, ať už psanou formou, přes videa nebo osobně při rozhovoru. I když není zdaleka dokonalý... ale kdo je?... má odvahu a umí upřímně sdílet to, co sám prožívá a žije. Nesmírně si na něm cením právě jeho upřímnosti. Dodnes si rád čtu jeho emailové newslettery, protože se mi prostě líbí to, jak poutavě píše. Dokáže člověka vtáhnout do děje a inspirovat.

Já mám to štěstí, že si můžu vybírat s kým pracuji a koho podporuji. Primárně mě baví spolupracovat s lidmi, kteří mne inspirují. A David je jeden z nich. Inspiruje mne celé ty roky, co se známe.

Proč myslíte, že se vůči Davidovi objevuje tak výrazná kritika?

Kritizujeme hlavně to, čemu nerozumíme a co vnímáme, že nás nějakým způsobem ohrožuje. David přináší nové myšlenky a uvádí věci do pohybu. Chce měnit svět kolem sebe. A všichni známe pořekadlo, že když se kácí les, lítají třísky. Je jasné, že se to každému nemusí líbit. Že to hodně lidí vyzývá vyjít na hranu nebo dokonce ven z jejich komfortní zóny. Že se jim to zdá někdy přehnané. Věřím, že tím, co dělá, chce pomoct lidem kolem sebe. Také je jasné, že nic není dokonalé a i David si prošel dlouhou cestu, na které zjišťoval, co funguje víc a co méně.

Možná je to i o očekáváních. David přinesl a zviditelnil nové nástroje a novou formu vzdělávaní pro podnikatele. Neprodává ale magickou pilulku na úspěch, prodává know-how. Velice silné know-how. Je však na každém, jestli je ochotný a schopný začít a dokončit všechno, co toto know-how umožňuje. Koupíte si v Hornbachu novou sekačku a u ní je letáček, na kterém je vyfocený krásný posekaný trávník, po kterém běhají bosé děti a spokojená manželka se na něm opaluje. Přijdete domů a přinesete sekačku. Čekáte snad, že si společně se sekačkou přinesete domů i krásně posekaný trávník a spokojenou rodinu? Ne, víte, že je potřeba jít, vzít sekačku a trávu posekat - a to ne jen jednou, ale pravidelně. Pokud byste přinesli domů sekačku a rozčilovali se, že nemáte trávník, který slibovala reklama a přitom byste sami nic neudělali, byli byste za blázna. Říkám to proto, že lidé se na Davida často zlobí za to, že jim na začátku slíbil totální změnu a oni ji hned nezískali. Je pravda, že uspět v podnikání na internetu není tak jednoduché jako posekat trávník. Ale vyžaduje to taky vzít nástroje a know-how a používat je. Určitě nejsou spásou pro všechny, ale hodně lidí se zastaví někde na půl cesty a pak se zlobí, že nedorazili tam, kam chtěli.

David se snaží lidi inspirovat ke změně. Aby nezůstávali v životních situacích a stereotypech, ve kterých se jim nelíbí a které mnohokrát ani nefungují. Aby vzali život do svých rukou. Aby si ho zjednodušili. Aby si ho užili. Aby dělali věci, které je dělají šťastnými. A často je to o tom, že je potřeba udělat změny u sebe, někdy radikální změny, vystoupit z komfortní zóny a ještě investovat do sebe a svého vzdělávání čas a peníze. Jak se zdá, na to jsme si ještě stále úplně nezvykli, i když bez toho to prostě nejde.

Děkujeme za rozhovor!

Přečtěte si i další rozhovory o Davidu Kiršovi...