Umět převést naučené do praxe dokáže jen málo lidí

Mário Roženský

Mário Roženský má dlouholeté zkušenosti s podnikáním na internetu, věnuje se přednáškám a školením na téma provizního prodeje a vydělávání na internetu. Vyvíjí a provozuje AffilBox - software pro správu provizního programu.

Jak jste se s Davidem potkali?

David byl v podstatě jedním z prvních zákazníků mé aplikace AffilBox a bližší spolupráci jsme navázali při kampani na Miliónové impérium, pro kterou jsem dělal affiliate manažera. David mi dal velkou důvěru, já jsem ji nezklamal a kampaň dopadla dobře.

Ve spolupráci jsme pak pokračovali ve Firmě 2.0, kde jsme společně vyvinuli FAPI – nástroj na zjednodušení online prodeje a fakturace. V té době totiž neměl žádný z nástrojů potřebnou automatizaci, kterou jsme potřebovali. Později jsem byl také součástí týmu, který nastavoval procesy a další rozvoj Firmy 2.0. Někdy v roce 2014 jsem se rozhodl vrátit se naplno k vlastním aktivitám a z Firmy 2.0 jsem odešel. Spolupráce s Davidem mi ale každopádně pomohla dostat se tam, kde jsem dnes.

Jak vnímáte Davida jako člověka?

Především mám pocit, že David je zvenku vnímaný jinak, než jaký doopravdy je. Já ho vnímám jako introverta, ačkoliv zvenku vypadá jako extrovert, který sebevědomě vystupuje před stovkami lidí. Zároveň je pro mne velkou inspirací a ve spoustě věcí mi pomohl. Tohle považuji za jednu z jeho hlavních vlastností. Pomáhat lidem a předávat jim své znalosti a zkušenosti. Ale zvenku to prostě není vidět. Osobně si myslím, že by měl vyrazit víc mezi lidi a povídat si s nimi, aby zjistili, že je to normální člověk z masa a kostí.

Proč myslíte, že vůči Davidovi objevuje tak výrazná kritika?

Hlavní důvody byly a jsou ve způsobu komunikace Milionové impéria – Davidova prvního infoproduktu. Už to, že se mluvilo o miliónech spoustu lidí popudilo. Druhá věc je, že se některé koncepty zjednodušovaly. Samozřejmě, že podnikání není tak jednoduché, jak vypadá a to spoustě lidí vadilo. Navíc jen malé procento lidí umí převést získané znalosti do praxe. Zároveň byly všude garance vrácení peněz, které mohl využít kdokoliv, komu kurz nenaplnil očekávání.

Já sám jsem prošel kurzem EmailAcademy 2.0, díky kterému jsem pochopil skutečné principy e-mail marketingu. Pomáhání a teprve potom prodávání. Budování databáze. Dnes je většina mého podnikání založená právě na e-mail marketingu. Nebýt toho kurzu, nejsem si vůbec jistý, jestli by mé podnikání bylo dnes tam, kde je. Je to automat, který prodává. Je jedno, jestli to jsou moje kurzy, školení, knížka, software, funguje to na všechno. Je to nástroj a záleží na každém, jak ho použije.

Stává se vám, že vás s Davidem ještě dnes spojují?

Občas se mě lidé ptají na naši spolupráci, jaká byla, jaký je David. Často čekají nějaké hrozné historky a já je potom zklamu, protože jim povyprávím, jak mne inspiroval, pomohl mi, udělali jsme spolu super byznys. Stejně jako kdokoliv jiný má své dobré i špatné stránky a samozřejmě i vzájemná spolupráce funguje občas lépe, občas hůře. Ti lidé se na to začnou dívat jinak. V rozhovoru na Mladém podnikateli jsem zmínil, že David byl můj mentor pro rozvoj firmy do více lidí a fungování kolem svobodné firmy. Přišly zajímavé reakce, ve kterých lidé psali, že je to překvapilo, že by to nečekali a tak dále.

Taky je v této oblasti patrný velký vývoj. Lidé, kteří to před 4 lety nejvíc kritizovali, za mnou v posledním roce chodí, protože rozjíždí vlastní infopodnikání (online kurzy, píšou knížky a chtějí automatizovat proces kolem prodeje knížky online, atd.). Možná k tomu dospěli později nebo to spíš měli v hlavě už tenkrát, ale vadila jim ta aura kolem toho. Ta už naštěstí pominula. Ti, co chtěli rychle zbohatnout bez práce, jsou pryč a teď je prostor pro ty šikovné, aby se naučili metody a techniky a začali je doopravdy využívat.

Já osobně si myslím, že věci, které David učí, mohou být přínosem pro každého, kdo to myslí se svým podnikáním vážně. Je potřeba si ale nejen zaplatit kurz, ale především převést to know-how do praxe.

Děkujeme za rozhovor!

 

Přečtěte si i další rozhovory o Davidu Kiršovi...